Spolok je záujmové občianske združenie riadne registrované na Ministerstve vnútra Slovenskej Republiky.
Cieľom združenia je pomocou systematického výskumu, výkladu a praktizovania oživiť a popularizovať pôvodné európske bojové umenia, analyzovať ich status quo v historickom kontexte strednej Európy. Združenie si ďalej kladie za úlohu budovať pozitívny vzťah členov k cvičeniu, zdravej životospráve a k vlastnej histórii. Cieľom združenia je takisto pozitívne reprezentovať Slovenskú republiku na rôznych medzinárodných podujatiach zaoberajúcich sa historickými európskymi bojovými umeniami.
Stanovy združenia sú dostupné na tomto odkaze.
História a činnosť
Wiltu daz dirß fechten glück
bïß frisch verhalt nit lang die stück
Darzuo hypschlich lachen
und die ernstlichen machen– Hans Talhoffer, 1459
Počiatky zoskupenia siahajú do roku 2007, kedy sa jeho zakladajúci členovia dali do prvotnej fázy rekonštrukcie umenia. Postupne sa rozširoval o ďalších záujemcov z rôznych kútov Slovenska. V súčasnosti sa počet riadnych členov a externistov pohybuje okolo 50 ľudí.
Činnosť klubu prebieha v dvoch rovinách, a síce v rovine teoretickej a praktickej. Teoretická časť zahŕňa zber a systematickú analýzu dochovaných historických prameňov venujúcich sa šermu a veciam súvisiacim. Analýza spočíva na komplexnej komparácií jednotlivých zdrojov, vymedzeniu rozdielov, transkripcii popr. prekladu pôvodných diel.
Praktická činnosť spočíva v aplikácií teoretických poznatkov do praxe. Intenzívnym cvičením sa snažíme čo najvernejšie približovať k umeniu tak, ako ho zachycujú dobové dokumenty. Takisto sa snažíme vymedziť jeho praktickú podstatu a nájsť mu miesto v dnešnej dobe, kedy sú chladné zbrane viac symbolom ako nástrojom a spôsobom riešenia. Súčasťou praxe je aj konfrontácia poznatkov a spolupráca s inými zoskupeniami v najrôznejších smeroch. Členovia spolku sa zúčastňujú na medzinárodných súťažiach a turnajoch. BŠS taktiež organizuje najväčší lokálny turnaj, Bratislavský Fecht. Výstupom združenia sú takisto prednášky, sústredenia a organizácia rôznych eventov etc. V neposlednom rade dáva svojim členom možnosť na sebarealizáciu, neformálne vzdelávanie a kultúrne i spoločenské vyžitie najrôznejšieho charakteru.
Pri stručnom vymedzení predmetu a metód zoskupenia je potrebné uviesť aj body a záležitosti, ktorým sa spolok nevenuje. Spolok ako celok sa nevenuje scénickej ani LH prezentácii života a udalostí stredovekej Európy. Nezúčastňuje sa teda vystúpení, bitiek ani táborenia. Nerekonštruuje odevy (leda pre potreby praktickej konfrontácie) a necvičí a nenabáda svojich členov pre Larpy a podobné udalosti. Jeho činnosť je zameraná výhradne na cvičenie a kultivovanie bojových remesiel a nachádzaniu ich miesta v 21. storočí, ich propagáciu nevynímajúc.