Veľké turnaje a súťaže v HEMA sa v našich končinách organizujú pravidelne už tretím rokom. V tomto smere majú pred nami viaceré krajiny náskok, ale na našu obranu je potrebné povedať, že sa u nás odjakživa kládol dôraz na dôsledne a systematické cvičenie. Sparring a súťaženie ako také je len jedným z nástrojov, ktorým sa prejavuje naša činnosť. Aj keď má každý vlastnú motiváciu pre cvičenie šermu, nepochybne je turnaj navonok najprestížnejším výstupom, ktorý zároveň podľa jasných, objektívnych pravidiel podáva najrýchlejšie výsledky snaženia.
Tohtoročný Tyrnhaw sa dočasne oprostil od workshopov a zároveň sa prvýkrát konal na inom mieste, ako po ostatné štyri ročníky. Výber mestskej haly v Trnave bol naozaj dobrý krok, keďže hala poskytla absolútny komfort ako účastníkom, tak návštevníkom podujatia. K dispozícii bolo všetko – bufet, obchod so šermiarskymi potrebami, moderátor a organizačný team, kde vedel každý, čo treba robiť.Do súťaže nastúpilo vyše 50 bojovníkov a je mi radosťou konštatovať, že úroveň a schopností súťažiacich sa s každým turnajom zlepšujú. Na to, aby sa človek prebojoval až k medailovým pozíciám, musí vyhrať zhruba 10 zápasov a naozaj nikto nikomu nedaroval nič len tak zadarmo.
Vo svete (samozrejme v tom šermiarskom) momentálne existujú 2 hlavné prúdy rozhodovania a pár setov pravidiel, ktoré sa viac-menej ustálili. Na Slovensku sme sa rozhodli pre model hlavného rozhodcu a asistentov, pričom hlavný rozhodca je autorita v samotnom rozhodnutí a prijíma konečnú zodpovednosť za prideľovanie bodov. Napriek tomu, že tento systém je náročnejší na zvládnutie v protiklade k systému viacerých arbitrov, podľa nášho názoru však dochádza k menšiemu skresleniu výsledkov a k pružnejším reakciám na zmeny pravidiel.
Po vyše 2 rokoch fungovania našich pravidiel a rozhodcov v záťažovej praxi môžem skonštatovať, že sa systém nielen ustálil, prispôsobili sa mu šermiari, ale najmä to, že naši rozhodcovia odvádzajú skvelú prácu a majú sklony zlepšovať sa od akcie k akcii. Samozrejme, neznamená to, že zaspíme na vavrínoch – ako federácia potrebujeme vychovať aspoň 10 nových rozhodcov, ktorí sa postupne začnú začleňovať do nášho teamu a naďalej sa vzdelávať a zlepšovať.
Naše pravidlá pre turnaje v dlhom meči sú v istom slova zmysle špecifické a jedinečné – keď sme ich komponovali, rozhodli sme sa pre pokus začleniť do nich variáciu na právo útoku, aké pozná športový šerm. Nazvali sme ho pravidlom „Vor“ a nejde o nič iné, ako o pokus napodobniť situácie, ktoré popisujú stredoveké bojové manuály. Aby boli odmenení tí, ktorí útočia v správnom tempe a potrestaní tí, ktorí sa nekryjú, prípadne ignorujú útoky.
Právom sa mnohí (vrátane nás, tvorcov pravidiel) obávali výsledkov tohto pokusu a ich vplyvu na šerm. Mnoho oponentov namieta, že povzbudzovanie útočníka pri situácii súčasného zásahu povzbudí suicidálne konanie súťažiacich. Po 5. veľkom turnaji, kde sa takéto pravidlo aplikovalo v praxi však vidíme, že vytýčená cesta je správna a budeme v nej naďalej pokračovať. Nič katastrofické sa nekonalo a šermiari chápu princípy pravidiel a aj pomocou nich sa učia aplikovať princípy boja.
O úrovni šermu svedči aj to, že v jednej z mečových skupín, ktorú som rozhodoval, sme zo zhruba 15 zápasov videli iba 5 súzásahov a právo útoku použili v takmer rovnakom počte situácii! Samozrejme, že v eliminačných kolách, kde sa proti sebe stavajú už tí najlepší, sa ich početnosť zvyšuje. Nič to však nemení na fakte, že sme boli svedkami mnohých napínavých zápasov a zvratov.
Za Bratislavský šermiarsky spolok nastúpilo 10 súťažiacich v obidvoch kategóriách. Odniesli sme si jednu striebornú medailu a 6. miesto v rapíri, 4. a 5. miesto v dlhom meči (celkové výsledky dlhý meč, celkové výsledky rapír). Naozaj musím pochváliť našich cvičencov za výkon. Pre troch z nich to bol prvý turnaj a napriek miernemu stresu to na sebe nedali poznať. Už teraz sa tešíme na posledné dva turnaje v rámci Česko-Slovenskej HEMA Ligy, ktoré sa uskutočnia v novembri v Prahe a v decembri v Pardubiciach.
Jednou z vecí, ktorú musíme do ďalších turnajov riešiť je efektívnejšie použitie videorozhodcu. Jednoznačne sme sa technicky posunuli dopredu; spomalené zábery pomohli k objektívnemu rozhodovaniu a nikomu nebolo rozhodovaním uškodené. Musíme však vymyslieť spôsob, ako celú analýzu urýchliť, aby bola zároveň zachovaná dynamika súťaže. Videorozhodca je nutné zlo, za ktoré si vlastne aj tak môžu šermiari. Keby nešli tak rýchlo, tak by sme ho vlastne nepotrebovali 🙂
Gratulujem víťazom oboch kategórii – Pavel Böhm (SHŠ Bellator) a Martin Belcredi Vlček (Škola šermu Brno/Buhurt) si svoje víťazstvo naozaj zaslúžili. Ľudí, ktorí predviedli naozaj skvelý šerm tam bolo príliš mnoho a preto nebudem ďalej menovať. Nakoniec by som skončil na vymenovaní všetkých šermiarov 🙂 Veľmi si ale ceníme, že cestu na turnaj merali ľudia naozaj z ďalekých krajov (Holandsko, Maďarsko, Polško a samozrejme ČR). V konečnom dôsledku je ale najdôležitejšie to, že nikto sa nezranil a všetci si turnaj užili naplno.
My v Bratislavskom šermiarskom spolku sa už teraz začíname pripravovať na organizáciu tretieho ročníka Bratislavského Fechtu, ktorý sa bude konať tradične v apríli. Keďže úroveň miestnych turnajov sa opäť posunula o čosi vyššie, čaká nás znova veľa práce. Vidíme sa čoskoro 😉
Výsledky
Celkové poradie v turnaji dlhým mečom:
1 BOHM Pavel, BELLATOR
2 HOZÁK Kamil, PSA
3 HOLEČEK Bystrík, TŠC
4 CSIBA Martin, BŠS
5 ŠAUŠA Ondrej, BŠS
6 MATUŠKA Lukáš, DIGLADIOR
6 ONDRA Radek, DIGLADIOR
8 MAJZEL Adrián, TŠC
9 BELFIN Borek, DIGLADIOR
10 KRONENBURG Cor, ZWAARD & STEEN
11 MÓDOS András, KARD RENDJE
12 VRABEC Peter, TŠC
13 SUCHA Tomáš, BŠS
14 TALANDA Oldřich, BŠS
15 HAVASI István, ARS ENSIS
16 KAZELLE Kamil, ŠKOLA ŠERMU BRNO
17 ACHBERGER Šimon, BŠS
18 ORMOSI Bonifác, ARS ENSIS
19 ŽUFFA Matúš, ŠKOLA ŠERMU BRNO
20 ŘEZANINA Vít, PSA
21 ŠULÁK Jan, DIGLADIOR
22 MÁTÉ Peter, TRIGLAV
23 MARKUPOVA Pavla, DIGLADIOR
24 KISS Tamas, ARS ENSIS
25 RYBANSKÁ Alena, BŠS
26 CHISTIAKOV Evgenii, DIGLADIOR
27 VRTOCH Rastislav, PUGILES
28 ŠILHÁNEK Pavel, PSA
29 KIRÁLY József, KARD RENDJE
30 KIRSCHWENG, KARD RENDJE
31 ŽABKA Matej, BŠS
32 POSPICHAL Jakub, BŠS
33 PILKOVÁ Zuzana, TRIGLAV
34 VALACSAI Andrej, BŠS
35 TARR Bence, ARS ENSIS
36 JUDT Oliver, TRIGLAV
37 ČELLÁROVÁ Livia, PUGILES
Celkové poradie v turnaji s rapírom:
1 Belcredi Vlček Martin, ŠKOLA ŠERMU BRNO
2 Fabian Martin, BŠS
3 Janicina Andrej, Žoldnieri
4 Kajaba Michal, EtCetera
5 BOHM Pavel, BELLATOR
6 SUCHA Tomáš, BŠS
7 ZUFFA Matus, ŠKOLA ŠERMU BRNO
8 CSIBA Martin, BŠS
9 BELFIN Borek, DIGLADIOR
10 HOLEČEK Bystrík, TŠC
11 BIALEK Marcin, AKADEMIA BRONI F3
12 MALEC Leoš, ŠKOLA ŠERMU BRNO
13 MÁTÉ Peter, TRIGLAV
14 ŠAUŠA Ondrej, BŠS
15 KÁKOŠ Andrej, Žoldnieri
16 CRONENBURG Cor, ZWAARD & STEEN
17 ORMOSI Bonifác, ARS ENSIS
18 KISS Tamas, ARS ENSIS
19 TARR Bence, ARS ENSIS