Fechtbuch stiahnete tu (753kb)

Do rúk sa vám dostáva prvý prepis nedávno zverejneného diela GNM APF 4564.5454.11 1.4 0-17. Dielo je uložené v Germanisches Nationalmuseum a bolo odkúpené z uvoľnenej Vatikánskej knižnice.

Dielo je jedinečné z niekoľkých dôvodov – pozostáva z iba z 10 fólii a nemá štandardnú väzbu. Bolo objavené zastrčené v nedávno reprodukovanom zväzku Processus Contra Templarios[1]. Faksimil obsahuje jedinú (sic!) ilustráciu a je celý v latinčine.

Analýza diela poukazuje, že nadväzuje na tradíciu najznámejšieho traktátu o použití meča a štítka, a síce I.33 s jedným rozdielom; nakoľko obsahuje jedinú ilustráciu, nemôžeme na základe nej povedať, že sa jedná opäť o mníchov. Mnísi na sklonku 14. storočia totiž nenosili charakteristický plešinkový zostrih. Kvôli lokalizácii však môžeme predpokladať, že klerikálny pôvod má.

Dielo je celé v latinčine a podobne ako I.33 obsahuje zmienky v nemeckom názvosloví[2][3][4][5][6]. Nemôžeme preto vylúčiť spojitosť.

Budem len rád, ak sa niekto podujme tento unikátny fechtbuch preložiť. Bohužiaľ narozdiel od staronemčiny nie som tak zbehlý v latinčine (ergo dokázal by som preložiť iba tých pár zmienok) a som si istý, že dielo dosiaľ preložené nebolo.

Nech sa páči, nebudem vás ďalej zdržovať od čítania. Slovami anonymného majstra:

Sic: fiduciam: neque enim scuto et gladio magister saepe causae sunt quae faciunt“

 

[1] ASV A.A. Arm. 208, 209, 210, Librarius Vaticanus Sanctus Domine Pupuii

[2] 1r – zornhauus consectetur

[3] 1r – Langoortus Curabitur congue qamarádus

[4] 4r – Item: Schillenhawen Quisque

[5] 4v – Nu zwerchum bruchum aliquam erat volutpat

[6] 5r – Durchumtretten praesent sed laoreet tortor