Bojové umenia sú vo všeobecnosti veľmi náročné čo do fyzického výkonu a môžu byť zdrojom potenciálnych zranení (taká je ich nátura). Odvekou snahou je preto chrániť telo a jeho časti, ktoré sú najviac vystavené nebezpečiu. V tomto storočí máme však  k dispozícií najrôznejšie zdokonalené materiály, ktoré nám pomáhajú šermovať a pri tom stále poskytujú človeku to najpotrebnejšie – mobilitu, bezpečnosť a dostatočnú simuláciu reality. Komplexná šermiarsky výstroj nie je lacná záležitosť, ale osobná bezpečnosť a prevencia zranení nikdy svojimi nákladmi neprevýši prípadnú škodu.

Na trhu v posledných rokoch vzniklo niekoľko špecializovaných spoločností, ktoré pružne zareagovali na vzrastajúci dopyt po chráničoch a inom druhe ochranného odenia. Každá takáto snaha je pozitívnou správou, pretože smeruje k istej štandardizácii nárokov na odenie. Výroba pomôcok preto nemusí byť individuálnou záležitosťou, ktorá nemusí plne uspokojiť potrebu šermiara a už vôbec nemusí spĺňať potrebné bezpečnostné nároky (najmä ak je cieľom participácia na turnajoch).

Maska

Allstar 1600N InoxOchranu hlavy zabezpečuje šermiarska maska. Takmer všetky masky v skupine boli dodané spoločnosťou Allstar, ktorá sa špecializuje hlavne na odenie a pomôcky pre športových šermiarov. Couchovské masky však vďaka svojej variabilite a versatilite poskytujú dostatočnú ochranu pred bodom a úderom. Na tréning a zápolenie používame výhradne masky certifikované FIE o tvrdosti 1600N. To znamená, že pletivo vydrží tlak o sile 25kg a nákrčník neprepichne bod o sile 1600N. Iné populárne firmy: Leon Paul, PBT.

Čiapočka na masku

allstar_capKeďže maska sama o sebe poskytuje ochranu hlave hlavne voči bodu alebo rezným poraneniam, sila úderu sa viac zmäkčuje použitím tzv. Čiapočky. Čiapočky sa dajú dnes kúpiť vo viacerých variantoch, či už ako samotný obal masky, ktorý zároveň predlžuje jej životnosť ochranou citlivých spojov a gumičiek, alebo ako komplexná ochrana hlavy , zátylku (krku) a niekedy aj ramien. Kožený materiál, viac alebo menej tvrdený spôsobom spracovania, rozkladá silu seku na väčšiu plochu a poskytuje bezpečnejší pocit nositeľovi. Výrobcovia: Allstar, SPES. Niektoré zoskupenia, ako napr. TSC, sa vybrali cestou vlastnej výroby kožených čiapočiek.

Ochrana krku a hrudníka

opus_krkÚčel ochrany krku a hrudníka vo väčšej miere zabezpečuje prešívanica, resp. vesta. V prípade potreby sa ale ešte dopĺňa hokejovým-brankárskym chráničom na krk alebo tzv. plastronom, ktorý nie je ničím iným než plastovým trupovým chráničom. Používame brankárske chrániče značky Opus alebo plastrony od firmy Allstar.

 

Trup, ramená a paže

spesAPOblasť, ktoré je mimoriadne náročná na ochranu, najmä kvôli požadovanej mobilite, pohodlnosti a nutnej ochrane kĺbov a citlivých častí tela. Ako najvyhovúcejšie sa zatiaľ ukázali výrobky od poľskej firmy SPES, ktorá momentálne zásobuje pomernú časť európskej šermiarskej obce. Poľsko má dlhodobú tradíciu turnajov a súťaží, trh sa tam preto progresívne rozvíjal a s rastúcim dopytom veľmi pružne reagoval na požiadavky šermiarov.

arm_spesVýrobky od firmy SPES naplňujú takmer všetky menované požiadavky a nasadili veľmi vysokú laťku (aj keď je samozrejme stále čo zdokonaľovať) pre ostatných výrobcov. Najčastejšie používame verziu AP Jacket v kombinácii s laketníkmi od rovnakého výrobcu. Vesta sedí príjemne na tele, je nenáročná na údržbu a v kombinácii s plastronom poskytuje dostatočnú ochranu trupu. Samozrejme pokiaľ sa používajú vhodné zbrane.

Ruky

sparringglove_fgmMáme iba 10 prstov, ktoré používame k držaniu zbrane, a predsa zranenie akéhokoľvek z nich dokáže byť nepríjemnejšie ako hocaké iné. Výber správnych rukavíc je esenciálny a spolu s maskou patria k základným ochranným prostriedkom pre šerm. Bohužiaľ musíme poznamenať, že dodnes nie sú na trhu rukavice, ktoré by dokázali plne satisfikovať náročného šermiara. Najbezpečnejšie rukavice vedia totiž citeľne obmedziť mobilitu, a nemusia spočiatku sadnúť každému, ale povedzme si na rovinu – bezpečnosť nadovšetko. Pre bežné účely kontrolovaného tréningu používame tvrdšie hokejbalové rukavice, pre účely sparringu sú momentálne najšpičkovejšie rukavice model Fechtschule Gdansk.

Nohy a obuv

holeneSposôb ochrany nôh poskytuje väčšiu variabilitu, hlavne čo sa týka rôznych kombinácii. Najčastejšie sa používajú šermiarske nohavice spĺňajúce medzinárodné normy (350N alebo 800N), podľa tvrdosti alebo požiadavky súťaže sa dopĺňajú suspenzormi alebo chráničmi na holene. Obuv je veľmi špecifický doplnok, hardcore šermiari vyhľadávajú napríklad špecializovanú obuv pre športových šermiarov (podarené kusy v portfóliu Adidas). vzhľadom k charakteru našej veci je však najvhodnejšie používať trvácnu halovú obuv s pružnou podrážkou. Na trhu je nespočet produktov tohto druhu a ide o veľmi individuálnu záležitosť, odporučenie preferovaného typu je záležitosť konzultácie cvičenca s trénermi.