FAQ je skratka z anglického Frequently Asked Questions, v preklade “často kladené otázky”. V tejto sekcii môžete nájsť odpovede na otázky, ktoré ste možno vždy chceli šermiarom (či nám) položiť, ale báli ste sa opýtať. Tieto otázky sme starostlivo vyberali a zovšeobecnili z množstva otázok, ktoré sú nám naozaj často kladené.

Vy ste tí šermiari, čo chodia po hradoch?

Nie, sme síce šermiari, ale drvivá väčšina našej činnosti sa odohráva v telocvični, mimo dohľadu akýchkoľvek divákov. Baví nás cvičiť si šerm samých pre seba, popr. vzdelávať o jeho podobe rôznych záujemcov. Verejným výstupom našej činnosti okrem prednášok a workshop je najmä účasť na súťažiach a turnajoch.

No a čo z toho máte, že to len tak cvičíte v telocvični? Načo?

Cvičenie šermu len tak pre seba prináša mnoho pôžitkov ako je radosť, kultivácia tela i ducha atď. Je to pre nás koníček ako každý iný, niekto si stavia plastové modely lietadiel, niekto cvičí karate, my šermujeme. Snažíme sa rekonštruovať stredoveké umenie boja v celej jeho kráse a následne ho naplno vyskúšať.

A to máte normálne meče? Sú ostré? Nie je to trochu nebezpečné, nebojíte sa?

Máme normálne meče, ale správne by sme ich mohli nazvať replikami mečov, ich napodobeninami. Nie sú ostré a majú viacero vlastností (dosahovaných použitím moderných technológii, napr. zvýšená pružnosť pri väčšej tvrdosti), ktoré nám zabezpečujú väčšiu bezpečnosť pri cvičení. Nie sú ostré, všetci sme kamaráti a radi odchádzame po tréningu so všetkými piatimi. Šerm je nebezpečný, ale dnes je nebezpečné aj chodiť po prechode pre chodcov. Hoci sú jeho ciele ultimátne, sebakázňou, disciplínou a za pomoci ochranných pomôcok sa snažíme dosahovať najlepšie výsledky s čo najväčším nasadením za čo najmenšieho rizika. Samozrejme, stále to 100% negarantuje absolútnu bezpečnosť, stáva sa všeličo.

Chcela by som sa pridať, ale to je asi len pre chlapcov, všakže?

Nie, nie je. Sme tolerantní a radi si k sebe pripustíme hocikoho. Dievčatá o to viac, že máme deficit nežnejšieho pohlavia v našich radoch. Treba mať však na pamäti, že v cvičení sme si všetci rovní a ohľady sa berú v rámci možností. Nerobím chlapskú činnosť, robíme iba činnosť, v ktorej je individuálnejší prístup potrebnejší v iných oblastiach, ako v braní ohľadu na fyzické predispozície. Robíme šerm, nerobíme balet ani nepredávame lízanky. To platí rovnako pre mužov ako pre ženy.

Ak to chcem cvičiť, potreboval/a by som asi nejaké skúsenosti, či?

Nie, pokiaľ prídeš v rámci normálneho náboru. Nikto z nás sa nenarodil s mečom v ruke a ani ako šermiar, stali sme sa nimi postupne, úprimným cvičením a agitovaným záujmom.

Takýto koníček asi nie je lacný. Čo všetko naň potrebujem? Kde si zoženiem meč?

Veru, nie je lacný, pokiaľ je naša predstava o tom, čo je lacné a čo drahé rovnaká. Zo všetkého najviac budeš musieť obetovať čas a chcenie. Ak chce byť človek v niečom dobrý, musí pre to niečo spraviť. Nič nie je zadarmo, či už z pohľadu peňazí alebo osobného vkladu.

Ako prvé budeš potrebovať zanietenie, chcenie a správnu motiváciu. Šerm bol kedysi výsadou šľachty, rytierov a kráľov. Vedú k nemu rôzne cesty a dôvody. Nemal by však slúžiť na odbavovanie osobných sporov. Prenájom spoločných priestorov na cvičenie niečo stojí, a tak budeš spolu s nami financovať ich vydržiavanie. Neskôr, keď ťa entuziazmus neopustí a budeš presvedčený/á, že je to to, čo si hľadal/a, budeš si potrebovať kúpiť meč a masku. Táto investícia by mala vyjsť do 330euro. Skupina disponuje nejakými prostriedkami, ale tie nedokážu pokryť všetkých adeptov, resp. dokážu to na dobu dočasnú. V osobitných prípadoch sa dá vždy nejako dohodnúť. Je treba mať ale na pamäti to, že šerm sa robí s mečom a vyžaduje si aj ochranné pomôcky. Ako by ste chceli robiť ľadový hokej bez korčulí alebo normálnej hokejky?

Vystriedali sme mnoho výrobcov, polámali sme mnoho mečov, našermovali sme dostatok hodín a preštudovali sme mnoho materiálov kým sme došli k vhodným štandardizovaným proporciám, ktoré na začiatok a aj pre pokročilejšiu prácu vyhovujú na to, čo potrebujeme. Ty nemusíš túto cestu absolvovať od začiatku; radi ti pomôžeme s výberom a dodaním zbrane presne pre potreby činnosti, ktorú vykonávame. Našimi dvornými výrobcami, s ktorým máme najlepšie skúsenosti sú Pavel Moc a Péter Regenyei.

Kedy môžem začať?

Na túto otázku odpovieme dvojako. Ak máš viac ako 18 rokov, alebo viac ako 15 a tvoji rodičia podpíšu zodpovednosť za prípadne zranenia, máš chuť a potrebný entuziazmus, nič ti nebráni začať s nami šermovať. Druhá odpoveď je vždy koncom septembra kalendárneho roka, pokiaľ nie je nábor zo špecifických dôvodov zrušený. Iný nástup do cvičenia je podmienený osobnou konzultáciou, veľkým plusom predošlé skúsenosti.

faq

Čo je to ten šerm, a koľko ho vlastne je?

Odpoveď na túto otázku je veľmi obšírna, krátke pojednanie na túto tému nájdeš napríklad tuto. Ale ver nám, že je ho mnoho, ale zároveň je aj jeden; záleží od uhla pohľadu.

Šerm sa asi nedá cvičiť, keď človek nemá s kým, alebo sa to u nikoho neučil…

Ale ba, že dá! Pravdupovediac, ľudí veľmi do takejto činnosti povzbudzujeme. Keď sa človek dokáže sám po večeroch naučiť rozprávať po čínsky, prečo by sa nevedel aj sám naučiť šermovať? Jestvuje mnoho dochovaných učebníc šermu, mnoho moderných systematických kníh, ktoré o ňom pojednávajú, treba len vedieť, kde hľadať a ktoré hľadať (pre orientáciu odporúčame nahliadnuť do našej sekcie odkazov). Samozrejme, vždy je dobré konzultovať postup s niekým, kto má dlhšie skúsenosti. Určite radi pomôžeme každému, kto sa nebude báť opýtať. Radi ti aj odporučíme postup, ako tieto veci cvičiť, na koho sa máš obrátiť a kde zoženieš veci, ktoré potrebuješ. Čím viac ľudí bude cvičiť a vzdelávať sa v šerme, tým viac pohľadov a osvety bude môcť z toho vzísť aj pre nás. Nikto nemá univerzálne odpovede na otázky, a aj my sa neustále učíme (a najlepšie z vlastných chýb).

No ok, a povedzte mi, aký to má dnes význam, cvičiť šerm mečom či zápas, veď mečmi sa už nebojuje na uliciach. Kde to využijem?

Radi vravíme, že človek by si mal dať otázku „prečo a ako to chcem robiť, čo chcem dosiahnuť“ vždy predtým, než sa chystá pustiť do akejkoľvek činnosti. Samozrejme, s pribúdajúcimi skúsenosťami by mal svoje ciele modifikovať.

Každý človek to robí pre niečo iné. Niekto hľadá zmysel a odpovede na ultimátne otázky o vesmíre, živote, o všetkom (42). Niekto hľadá nejakú exotickú aktivitu, iní hľadajú špecifickú možnosť sebarealizácie, nových kamarátov, pochopenie. Niekto nevie hrať futbal, basketbal, volejbal, a nájde sa v šerme. A niekto proste verí, že príde nukleárny holokaust a do módy prídu opäť chladné zbrane. Nie sme však prívržencami takýchto teórií.

Šerm robíme v prvom rade preto, lebo nás baví. Lebo je iný ako ostatné bojové umenia. Lebo je súčasťou európskeho kultúrneho dedičstva, lebo nám ho zanechali naši predkovia. Lebo jeho cvičenie so sebou prináša kultiváciu tela i ducha, dáva do tela adrenalín a pomáha ľuďom odbúravať stres a komplexy. Lebo má najrýchlejšie odpovede na otázky „čo-keby“. Lebo sa v ňom skrýva istá pravda a istá sila. A v neposlednom rade preto, lebo máme fantastickú partiu, ktorú sa oplatí vydržiavať.

Nie sú to všetko len pekné slová? Mnohokrát som o niečom počúval a vyzeralo to úplne inak..

Práve preto by si nemal váhať a rozmýšľať nad vecami v medziach internetu a predstáv a mal by si sa vypraviť a odhodlať ten šerm skúsiť, či už s nami alebo s niekým iným. Ďalším našim mottom je „Šermuj, nekecaj!“ Prinajhoršom si pozri naše videá, prečítaj nejakú šermiarsku literatúru alebo nás jednoducho kontaktuj.