BŠS využíva viacero typov zbraní, ktoré sú optimalizované pre bezpečný nácvik techník i športové zápolenie. Väčšina zbraní je vyhotovovaná na individuálnu zakázku, aby vyhovovali náročným požiadavkam, t.j. funkčnosť, spoľahlivosť, životnosť, pevnosť, pružnosť a v neposlednom rade „dobovosť“. Podľa dostupných indikácii naši predkovia používali rôzne zbrane na rozmanité účely, medzi ktoré patrí aj deľba na tréningové a ostré. Pre bezpečný nácvik sa používajú tzv. „Fechtschwerty“, resp. „Federschwerty“, ktoré odberáme od popredných svetových výrobcov. Ich atypická konštrukcia zmäkčuje dopad čepeľe či už pri bode, alebo pri seku a sú preto najvhodnejším typom zbrane pre voľné úpolenie.

Langschwert – Dlhý meč

langschwertÚstrednou zbraňou je tzv. Dlhý meč. Ide o zbraň, ktorá sa objavuje zhruba v 14. storočí a v aktívnej forme pretrváva do konca 16. storočia (a výnimočne ešte dlhšie). Je určená pre obojručný úchop, dá sa však používať aj v jednej ruke. Dĺžka čepele obvykle dosahuje viac ako 100cm a celková dĺžka 130cm. Ide o veľmi obľúbený typ zbrane, a vďaka svojmu tvaru, použitiu a elegantnosti sa stal aj veľmi populárnym symbolom. Mnohí majstri sa o dlhom meči vyjadrujú ako o základnej zbrani, z ktorej sa odvádza boj s ostatnými zbraňami. Najčastejší dodávateľ: Péter RegeneyiPavel Moc.

Fechtschwert

moc01Fechtschwert alebo Federschwert (oba názvy majú relatívne moderný základ) je typ zbrane, ktorá môže byť síce pokladaná kvôli svojmu tvaru za akúsi napodobeninu meča, napriek tomu sa jedná o veľmi sofistikovaný nástroj používaný historickými aj modernými šermiarmi na bezpečný nácvik a zápolenie. Rozšírený hrot umožňuje rozloženie dopadovej energie na väčšiu plochu; bod teda stráca vo svojom zakončení nebezpečnú razanciu. Profilácia čepele zas pridáva čepeli na pružnosti (a to najmä v poslednej tretine), čo opäť napomáha rozloženiu sily pri dopade, a to pri bode aj pri seku. Rozšírená čepeľ pri priečke, tzv. „Schilt“ (štítok), zachytáva súperovú čepeľ pri práci vo väzbe alebo pri rôznych technikách; chráni tak vaše prsty a ruky. Hlavica je zväčša oválna, neznamená preto veľké riziko a príjemne sa s ňou pracuje. Nečudo, že je tento typ zbrane hojne znázorňovaný na ilustráciách k pôvodným dielam zaoberajúcim sa šermom. Výrobcovia: Péter RegeneyiJan Chodkiewicz – Ensifer a Pavel Moc. Na túto tematiku odporúčame preštudovať tento článok. Federschwerty značky Hanwei silne neodporúčame!

Rapír

rappierPrirodzený pokoriteľ meča, ďalšia generácia súbojových zbraní. V čase, kedy meč a chladné zbrane strácali na bojových poliach opodstatnenie a zároveň sa súboj presunul medzi bežnú vrstvu obyvateľstva, rapír prebral so svojou predĺženou a tenkou čepeľou a jednoručným držaním absolútnu dominanciu. Rýchla a veľmi účinná zbraň, ktorá sa viac ako na seky spolieha na body. Drží si tak od súpera bezpečný odstup a zasahuje najpriamejšou možnou cestou. Činí tak elegantne a s pridruženou noblesou. Dĺžka čepele presahuje 100cm, celková dĺžka zbrane sa v ojedinelých prípadoch približuje až k 130cm, čo je pri jednoručnej zbrani jednoznačná výhoda.

Športový fleuret a kordík

allstarVynikajúca a najbezpečnejšia zbraň vhodná pre nácvik tempa, rýchlych reakcií a precvičenie pružnosti pohybového aparátu. Moderná (a možno aj v bežnej populácii najznámejšia) zbraň používaná v Olympijskom športe. U nás ju využívame najmä na doplnkové a relaxačné cvičenia, alebo na veľmi jemné cviky s väzbou. Odoberáme od nemeckej firmy Allstar, ktorá sa špecializuje na pomôcky pre športových šermiarov.

Langmesser – Dussack

langmesser01Tesák, alebo dlhý nôž (Dussack, Langes Messer) je špecifický typ zbrane rozšírený najmä v nemeckých a stredoeurópskych krajinách. Ide o jednoručnú pobočnú zbraň, ktorá je tvarovo príbuzná s nožom a zväčša má jednu priečku, ktorá sa nachádza oproti palcu. Zbraň si držala vysokú popularitu, nakoľko sa jednalo o najtypickejšiu zbraň strednej triedy (meč bol často limitovaný na nobilitu). Jeden z najdlhších šermiarskych traktátov (vyše 430 strán) sa venuje výhradne boju s touto zbraňou. Ilustrované diela často zobrazujú boj s jeho drevenou verziou. Dĺžka circa 70 cm a viac.

Dolch alebo Degen – dýka

Túto obvyklú spoločníčku človeka snáď ani nie je potreba predstavovať vo väčšej miere. Na nácvik používame jej drevené verzie v celkovej dĺžke 40cm.