Čo už môže svedčiť viac o vzrastajúcej popularite HEMA ako aktívny šermiarsky klub v 12000km vzdialenom meste na opačnej pologuli? Na našich cestách sa nám podarilo stretnúť prívržencov šermu z Mexika a z mnohých iných krajín, ktoré s našou kultúrou majú len pramálo spoločné. O šermiaroch v Chile sme mali len informácie z druhej ruky, ktoré však neboli potvrdené a považovali sme ich za čiastočný mýtus. Boli sme preto veľmi milo prekvapení po tom, čo sa na nás nakontaktovali cez sociálne siete a podarilo sa nám zistiť, že fungujú ako ucelené a zanietené združenie.

IMG_9462Roberto Vargas, člen zoskupenia Esgrima Historica Concepción nás vzápätí oboznámil so svojím zámerom študijného pobytu v neďalekom Olomouci a prejavil záujem o stretnutie. Napriek počiatočným odkladom a komplikáciám sa nám podarilo stretnúť začiatkom augusta v Bratislave a Robertovi sme dopriali snáď len to najlepšie možné slovenské pohostenie.

Keďže je mesto Concepción značne vzdialené od hlavných šermiarských ohnísk a teda ponuka kováčskych výrobkov je značne obmedzená, Roberto sa po prvýkrát zoznámil s populárnymi zbraňami a pomôckami od Pavla Moca, spoločnosti Ensifer alebo SPES. Svoj entuziazmus a umenie zúročil v dvoch náročných tréningoch, kde sme si prešli niektoré koncepcie a techniky, ako aj tréningové postupy. Potréningová rekonvalescencia prebehla v známej reštaurácii „U deda“, kde viacráz potvrdil svoju náklonnosť k tekutým penivým nápojom českej a slovenskej výroby. Bez hany sme mu sekundovali a zároveň zabezpečili degustáciu iných miestných špecialít v rôznych skupenstvách.

Očarenie architektúrou Starého mesta naštastie  prekrylo na druhý deň zmiešané pocity z divokej zástavby v podhradí, a nádherný výhľad z hradu za slnečného dňa upokojil po predošlom skúmaní opačného výhľadu. V rámci časových možností sme len tak-tak stihli ešte jeden tréning, výdatne sa najedli a odprevadili Roberta na vlak do Budapešti. V krvi mu kolujú conquistadorský predkovia a ťahajú ho späť do Európskych končín. Povedzme si na rovinu, je ťažké odolať krásnym stredoeurópskym ženám, historickým mestám, krásnym krajom a v našom prípade skutočnosti, že záujemca o šerm môže nájsť podobných fanatikov v každom väčšom meste.

Pevne veríme, že s Robertom (a prípadne jeho kolegami) sa nám podarí opäť stretnúť, či už v našich končinách alebo na druhej strane zemegule.