V poslednom roku sme sa čoraz viac presunuli aj k šermu rapírom. Už to nie je len doplnková aktivita, ale pomaly a isto sa z neho stáva naša pravidelná činnosť. Hlavným zdrojom pre nás stále ostáva Salvator Fabris, ktorého kniha Lo Schermo, overo Scienza d’Arme z roku 1606 zaslúžene patrí medzi najlepšie šermiarske knihy, aké boli kedy napísané. Fabris zaviedol v šerme tzv. extravagantné strehy; sú to špecifické strehy, pri ktorých je hlava posunutá prudko vpredu, prípadne je telo vytočené do polôh, ktoré sú spočiatku dosť neprirodzené. Akonáhle si ich však osvojíte a naučíte sa pracovať s výhodami, ktoré poskytujú, len ťažko sa budete vracať k iným majstrom.

Výborný anglický preklad tohoto veľdiela je dlhodobo nedostupný. Našťastie je však preklad Fabrisovej knihy k dispozícii online v českom jazyku na stránke spolku Au Jugé. Odporúčame prečítať aj v prípade, že sa rapíru nevenujete. Fabris bol vynikajúci šermiar a jeho štýl vysvetľovania taktiky a opis šermu je naozaj nápomocný aj v štúdiu iných zbraní.

Vychutnajte si zostrih zo sparringového stretnutia nás a kolegov zo skupiny Žoldnieri. Obsahuje strety na rapír, prípadne v kombinácii s dýkou. Príjemné sledovanie!